Gąski

– mała miejscowość o charakterze letniskowym, leżąca na wybrzeżu Bałtyku, pośród pól, z lasem na zachodzie, w gminie Mielno. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku.
Największą atrakcją miejscowości Gąski jest dość szeroka, piaszczysta plaża nadmorska, zakończona pasem wydm, malowniczo porośniętym roślinnością. Na plażę prowadzi sporo zejść – niektóre piaszczyste, inne z niewysokimi schodami.

Latarnia morska Gąski
Latarnia morska Gąski

Nieopodal plaży stoi wybudowana w XIX wieku, wysoka na ponad 50 m, zabytkowa, lecz ciągle użytkowana latarnia morska. Światło z niej, przy dobrej pogodzie jest widoczne z odległości prawie 20 mil morskich (ok 36 km). Jest ona, jak większość latarń polskiego wybrzeża, udostępniona do zwiedzania – po wejściu na taras widokowy, po pokonaniu 190 krętych, granitowych schodów, można cieszyć się pięknym widokiem na morze,

Kolejnym zabytkiem Gąsek jest neoklasycystyczny Pałac Morski z drugiej połowy XIX wieku, w którym obecnie znajduje się ośrodek wypoczynkowy. Z Gąsek warto wybrać się na spacer plażą do sąsiedniej, oddalonej o ok 2,5 km miejscowości Sarbinowo. Po pokonaniu kolejnych dwóch kilometrów turysta znajdzie się w obrębie kolejnego letniska – wsi, która nazywa się Chłopy i została w całości wpisana do rejestru zabytków ze względu na zachowaną zabudowę tradycyjnej wsi rybackiej.
Każdy kto zdecyduje się na wczasy w Gąskach, będzie mógł wybierać pośród wielu kategorii noclegów – kempingów, domów gościnnych, kwater, pokoi gościnnych, domów wczasowych, pensjonatów czy domki nad morzem.

  • 150 m od morza
  • 27 Km od PKP Koszalin

Latarnia znajduje się pomiędzy latarnią morską Kołobrzeg (około 22 km na zachód), a latarnią morską Darłowo (około 40 km na wschód).
Latarnię zbudowano w latach 1876-78. Pod kopułą w latarni umieszczono pierwotnie naftowy aparat Fresnela. Według dokumentacji z roku 1927 w laterni zainstalowana została optyka zasilana energią elektryczną i urządzenie przesłonowe, regulowane mechanizmem zegarowym z wahadłem dla utrzymania charakterystyki światła. Ponownie uruchomiono ją po II wojnie światowej, w 1948. Obecnie w latarni umieszczona jest soczewka pierścieniowo-bębnowa z 1500 W żarówką.
Jest to trzecia co do wielkości latarnia morska na polskim wybrzeżu.

Dane techniczne
* Położenie: 54°14’34” N 15°52’22” E
* Wysokość wieży: 49,80 m